Kontakt

+420 774 240 181

* povinné údaje

zavřít

Freedomky rostou. Už nejsou jen pro single nebo páry

tyden.cz | 24.04.2013

Sen o malém dřevěném domku, s jehož stavbou by nebylo mnoho práce, má hodně lidí. I proto vznikl před časem projekt freedomků, který zaujal v Česku i v zahraničí. Důmyslné bydlení, které bylo dosud vhodné spíš pro single nebo páry, vyrostlo. S víc než sto metry plochy už nabízí alternativu i pro velké rodiny, mohou se přesvědčit návštěvníci právě probíhajícího Mezinárodního stavebního veletrhu IBF v Brně.

Projekt svobodného bydlení, který představovala první generace freedomků, se na trhu objevil zhruba před třemi lety. Lavina zájmu, prakticky z celého světa, byla pro architekta projektu Marka Štěpána překvapením. "Máme poptávky z Anglie, Libye i u protinožců z Austrálie," říká. Z malé garsonky se ale po čase stal velký dům. Ostatně tak to bylo zamýšleno od počátku, aby se mobilní bydlení mohlo dle potřeby a s přibývajícími členy domácnosti rozrůstat.

Nově je možné pořídit freedomek ve tvaru písmene Z a V o velikosti až 113 m2. Moduly jednotlivých freedomků lze totiž skládat a vzájemně propojovat. "Koncept stále prohlubujeme a rozvíjíme o nové možnosti a směry jeho využití. Proto dnes můžeme nabídnout kvalitní bydlení i rodinám s dětmi," říká architekt Marek Štěpán. Škála využití je ovšem širší. Mobilní dřevostavba může sloužit i jako kancelář, nebo provozovna o několika místnostech ve tvaru písmen V nebo L.

Výhody freedomků tak mohou podle jejich tvůrců využívat kadeřnická studia, obchody s outdoorovým vybavením, wellness centra, bageterie nebo kavárny. Jde přitom o bezúdržbový prostor v nízkonákladové kvalitě. Freedomek je vyroben z 95 procent ze dřeva. Jeho nosná konstrukce z lepeného dřeva má přesné spoje podle švýcarského patentu. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace a fasáda je zpracována ze severského modřínu. Vytápění domu je možné více způsoby od designového lihového krbu až po tepelné čerpadlo.

Freedomek s plochou 113 metrů čtverečních si můžete prohlédnout na Mezinárodním stavebním veletrhu IBF, který se do soboty koná v Brně. Ukázkový dům zaujme i cenou. Včetně vybavení nábytkem Ikea vyjde prý na pouhých 1,39 milionu korun včetně DPH.

Výhodou freedomků je i možnost jejich přesunů. "Mohli by to ocenit třeba lidé, kteří mají pozemek dočasně pronajatý anebo vědí, že se budou za pár let stěhovat - z rodinných či pracovních důvodů," řekl nedávno Štěpán TÝDNU. Stavba modulového domu i většina interiérových prací probíhá ve výrobní hale, na konkrétní pozemek je objekt přivezen už téměř hotový. Usazuje se na předem připravené zemní vruty, takže odpadá zdlouhavá příprava základové desky. "Jeden den to zavrtáme a druhý den už skládáme dům," popisují tvůrci. Díky tomu je možné využívat k bydlení i komplikované pozemky, na které by jiná stavba šla umístit jen stěží nebo by ji to extrémně prodražilo.

 

Kolik to stojí?


Základní řada
Freedomek M (Medium) 2+kk
- užitná plocha 37 m2, cena 1 148 850 Kč
Freedomky skládané
Freedomek Lm (large M) 4+1
- užitná plocha 74 m2, 2 264 350 Kč
Pozn.: Ceny jsou platné pro Freedomek ve výbavě Classic, tedy včetně kompletně vybavené koupelny