Kontakt

+420 774 240 181

* povinné údaje

zavřít

FREEDOMKY ukazují vývoj a směr bydlení i životního stylu příštích let

jic.cz | 21.08.2012

Nový směr architektury, tzv. racionální ekologii v podobě nízkoenergetického domu, návrat ke kořenům bydlení, špičkovou technologii zpracování, nejlepší přírodní materiály - to vše spojuje nová generace Freedomku M, mobilního domu k celoročnímu bydlení.

Při koncipování nové generace Freedomku, moderního domu na klíč, jsem přemýšlel o návratu člověka ke kořenům, o tradičních principech bydlení, o zcela jednoduchých, ale dnes opomíjených věcech. Má sloužit člověk domu, nebo právě opačně? Kam zmizel všemi muži milovaný divan v kuchyni, kam se poděly stolky na milostné dopisy? Na prvním místě je svoboda člověka a úcta k jeho času," říká autor modulového Freedomku architekt Marek Jan Štěpán.

Nový Freedomek M mobilní dům k celoročnímu bydlení velikosti medium, je k vidění v Mýtě u Tachova a od minulého týdne také ve Zlíně. Architekt zde rozvíjí novou koncepci přístupu k odpočinkové zóně, tzv. freesezení. Hlavní odpočinkový prostor je umístěn v obytné kuchyni, která je centrální částí Freedomku. Nový model tohoto modulového domu je větší o 5 m?, což umožnilo vytvoření prostornější koupelny.

Racionální ekologie – téma nadcházejících let
Nová generace montovaného domu na klíč - Freedomku je přelomová také v přístupu architektury k bydlení a využívání módních tendencí. Ne vždy je ekonomicky i ekologicky přínosné vytvářet za každou cenu například pasivní domy nebo využívat komplikované technologie řízení domu. „Od této generace Freedomku začínáme pracovat s principy racionální ekologie tvořené »selským rozumem«, ne tlakem technologických firem. Vytváříme nízkoenergetický dům na klíč. V tomto vnímání pak vítězí jednoduché principy nad složitými technologickými celky," vysvětluje Štěpán. „Při vytváření Freedomku nám jde o kvalitu použitých materiálů, pohodlí bydlení včetně nákladů na jeho pořízení a provoz, protože jde o mobilní dům k trvalému bydlení. Nechceme používat nejrůznější pseudoekologické technologie, které jsou v rámci konkrétního řešení neefektivní a spíše projekt prodražují a jen sledují líbivé trendy."

Bydlení roku 2020 za cenu městské garsonky

Freedomek, jako dům na klíč, obsahuje technologie, které nabízí uživateli téměř bezúdržbové a nízkoenergetické bydlení. Úsporu elektrické energie při vytápění zajištují tepelně-izolační vlastnosti stěny, jejíž tloušťka 30 cm odpovídá tepelně-izolačním vlastnostem cihlové stěny o šířce 3,6 metru.
Freedomek, jako montovaný dům na klíč, je vyroben z 95 procent ze dřeva. Jeho nosná konstrukce z lepeného dřeva má přesné spoje podle švýcarského patentu. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má vynikající fázový posun „den-noc". Plášt´ modulového domu - Freedomku je difuzně otevřený, fasáda je zpracována ze severského modřínu. Vytápění domu je možné více způsoby od designového lihového krbu až po tepelné čerpadlo.
Freedomek je mobilní dům k celoročnímu bydlení a nabízí moderní nízkoenergetické a téměř bezúdržbové bydlení, zároveň však jeho uživatelům navozuje atmosféru útulného domova," říká Jiří Brosch, propagátor životního minimalismu u nás a autor názvu Freedomky. „Stál jsem u zrodu projektu, který mne pohltil natolik, že jsem přerušil profesní dráhu šperkaře. Nicméně projekt Freedomky je pro mne svým způsobem také »životní šperk«."

Díky technologii zpracování, kvalitě použitých materiálů i inovativnímu přístupu si modulové domy - Freedomky za rok působení na trhu upevnily pozici lídra a tvůrce trhu v oblasti svobodného bydlení s vlastním vývojem a technologickým i intelektuálním zázemím.
Autorem projektu je moravský architekt Marek Jan Štěpán, který získal 1. místo v soutěži Grand Prix architektů 2012 v kategorii „rekonstrukce". Ocenění za projekt Café Fara mu letos v květnu udělila Obec architektů.