Kontakt

+420 774 240 181

* povinné údaje

zavřít

Malá dřevostavba plní i velká přání. Může růst podle potřeby rodiny

iDnes.cz | 27.09.2014

Freedomku bude letos pět let a stále roste. Mobilní dům k trvalému bydlení, jehož autorem je architekt Marek J. Štěpán, vyrostl z velikosti 1+kk až na 4+kk. Přitom jsme stále v kategorii nízkonákladový dům na klíč. Poprvé byl freedomek vystavený na Václavském náměstí. Tímhle originálním prototypem moderního bydlení prošlo tehdy neuvěřitelných 25 tisíc lidí. A to měla první varianta Freedomku z roku 2010 plochu pouhých 28 m2 a dispozici 1+kk.

Nápad Jiřího Brosche a brněnského architekta Marka Jana Štěpána na mobilní dům na klíč, se za pět let „rozrostl", a to až do velikosti 4+kk. Dnes díky tomu tenhle montovaný modulový dům slouží také jako bydlení pro rodiny s dětmi.

Koncept Freedomků se stále rozvíjí o nové možnosti a směry jeho využití. Freedomek není žádný obyčejný mobilheim. Jeho jednotlivé moduly lze skládat a vzájemně propojovat. Freedomek lze využít jako nízkonákladový rodinný dům pro celoroční zateplené bydlení, ale také pro obchod, kavárnu či například kadeřnictví nebo zázemí pro golf.

Tenhle minimalistický mobilní dům ze dřeva zaujal před pěti lety na akci Architecture Week nejen svým vzhledem, ale také možností energetické nezávislosti. Freedomek je možné doplnit solárními panely a malou fotovoltaickou elektrárnou na střeše, která funguje i v módu zataženo. Membránová čistička vod zase pamatuje na ekologii.
Nápad na nízkonákladový modulový dům zaujal nejen veřejnost, ale také chytré plagiátory, takže nakonec musel zasáhnout soud a výrobu kopií zakázat.

Freedomek je vyrobený z 95 procent ze dřeva. Jeho nosná konstrukce z lepeného dřeva má přesné spoje podle švýcarského patentu. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má fázový posun „den-noc".

Plášť Freedomku je difúzně otevřený, fasáda se vyrábí ze severského modřínu. Variant vytápění je celá řada, od designového lihového krbu až po tepelné čerpadlo, elektrické závěsné přímotopy či skleněné sálavé infrapanely. Přidat lze i podlahové vytápění koupelny nebo klimatizaci. Freedomek patří mezi mobilní domy určené k celoročnímu bydlení. Tloušťka stěn 30 cm nabízí více než dostatečné tepelně-izolační vlastnosti.
K postavení Freedomku nepotřebujete základovou desku, postačí klasické betonové pasy nebo základové zemní vruty Krinner.

Moderní design a účelně a funkčně navržený interiér ocení zejména lidé, kteří nechtějí žít v panelácích a touží po moderním nízkonákladovém domku na klíč, s výhledem do zeleně. I ti, kteří jinak mobilním domům příliš nefandí, uznávají, že Freedomky nabízejí estetické funkční bydlení na malé ploše.

Od pražské premiéry se výrazně posunul i interiér freedomku. Určitě tomuto modulovému montovanému domu na klíč nejlépe svědčí vybavení vyrobené na míru, ale při chytrém zařizování lze použít i sériově vyráběný nábytek a doplňky (např. IKEA). Funkčně navržený prostor lze maximálně využít za minimální náklady, a přitom nabídnout uživatelům dostatek úložných prostor i volného prostoru.

Odkaz na zdroj naleznete zde.